logo

  BEFORE START

   

  „I když jste ještě nezačali“

  Služby v rámci programu BEFORE START využijí lidé, kteří stojí na úplném začátku.

   

  Klub Start-up 23

  Cílem klubu je budovat komunitu osobností se zájmem o podnikání. Vzděláváme budoucí i stávající podnikatele, vytváříme prostředí pro budování kontaktů a vznik neformálních vazeb. Pro všechny zájemce o podnikání pořádáme workshopy, semináře a networkingové akce. Zájemci se také mohou zapojit se svým podnikatelským záměrem do soutěže Nejlepší podnikatelský záměr a konzultovat své plány s odborníky. Nebojte se obrátit na tým Technologického inovačního centra a získat informace a rady, i když o podnikání teprve přemýšlíte. Přijďte mezi nás.


   
   
   

  Soutěž „Můj první milion“

  Jak vydělat milion? Obrazy s příběhem či vzdělávacími kurzy pro seniory

  Namalovat a prodat obraz s příběhem, nabídnout zážitkovou dovolenou pro cyklisty nebo propojit fyzioterapeuty a trenéry. To jsou stručné popisy tří podnikatelských záměru, které uspěly v aktuálním ročníku soutěže s názvem Můj první milion. Vyhlašovatelem tradiční akce je Technologické inovační centrum. Soutěžící díky tomu mají možnost získat zpětnou vazby od odborníků, finanční podporu pro svůj záměr, roční bezplatný nájem v podnikatelském inkubátoru a další ceny v celkové hodnotě 450 000 Kč. Slavnostní vyhlášení osmého ročníku se uskutečnilo 9. dubna.

  Letošní ročník se může pochlubit přívlastkem rekordní. Porota se totiž zabývala celkem 59 projekty, což je nejvyšší hodnota v osmileté historii soutěže. Z toho v hlavní kategorii, určené pro studenty vysokých škol a veřejnost, jich bylo 37. Zbytek předložili studenti středních škol. „Byť kvantita není tím hlavním kritériem pro posuzování smyslu soutěže, určitě nás tento trend v podobě rostoucího zájmu velmi těší. Zvláště pak, pokud spolu s množstvím roste i kvalita,“ uvedla Daniela Sobieská, ředitelka pořádajícího Technologického inovačního centra.

  Všemi záměry se podrobně zabývali odborní hodnotitelé. Tradičně jde o zástupce partnerů soutěže, investorů a podnikatelů. Sem patří i Nadace SYNOT a společnost SYNOT ICT Services. „Fandíme všem, kdo se chtějí pustit do něčeho nového. Jak je vidět, velký potenciál má i řada projektů, které jsme posuzovali v tomto ročníku soutěže Můj první milion. Nejlepším autorům jsme jako vždy připraveni pomoci prostřednictvím našich zkušeností a zázemí,“ uvedl výkonný ředitel společnosti SYNOT ICT Services Michal Gajdošík.

  Obrazy s příběhem

  V kategorii určené studentům vysokých škol a veřejnosti porotu nejvíce zaujala Hana Auerová s projektem nazvaným Obrazy s příběhem. Jak název napovídá, na začátku každého výtvarného díla stojí nejen zákazník a jeho zadání, ale i asociace a představy autorky. Druhou příčku si ze soutěže odnesl Martin Stehlík s CK Folding bike tours. Podstatou podnikatelského záměru jsou tematicky zaměřené cyklistické pobyty pro zahraniční návštěvníky v České republice. Třetí místo si pak připsali Antonín Světinský a Vojtěch Šenkýř. Jejich projekt s názvem Fyziotrenér usiluje o web, jež propojuje fyzioterapii a trenérství.

  Pravidelně jsou udělovány i speciální ceny, jednou z nich je například kancelář v podnikatelském inkubátoru v centru Zlína zdarma na jeden rok. Letos si tuto cenu zasloužili Iveta Žouželková a Vít Holešovský, kteří chtějí seniorům poskytovat vzdělávací kurzy a nabízet volnočasové aktivity.

  Kadeřnické služby přímo u zákazníka

  O zajímavé projekty nebyla nouze ani v kategorii určené pro studenty středních škol. Vítězem se stala Petra Michalíková ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně s projektem Fast and cheap. Jde o nabídku kadeřnických služeb přímo u zákazníka za ceny běžné v salonech. Druhou příčku obsadil Michal Řihák se záměrem HSJ Trans. Student Střední průmyslové školy Zlín chce poskytovat služby v oblasti drážní osobní dopravy. Bronz pak patří Jarmile Maňákové ze Střední školy Mesit v Uherském Hradišti. Zaujala záměrem na provozování vegetariánské restaurace s názvem Milénium.

  V této kategorii porotci také udělili cenu za nejlepší technický nápad či technologický postup. Získala ji Magdaléna Ottová ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Navrhla zajímavé řešení na přepravu digestátu a organických hnojiv.

  Každoročně se v rámci soutěže oceňuje i střední škola, která výjimečným způsobem podporuje podnikatelské myšlení u svých studentů. Letos tuto cenu získala Střední odborná škola Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Cenu předával krajský radní pro školství Petr Navrátil. „Kraj dlouhodobě a systematicky vytváří podmínky pro zkvalitnění vzdělávání. A tím nejdůležitějším prvkem v celém systému jsou pedagogové, kteří umí nejen vzdělávat, ale i inspirovat. Myslím, že i tato soutěž je příkladem toho, že jich je v našem kraji dostatek,“ uvedl.

  Soutěž součástí systému

  Soutěž Můj první milion ale není ani tak samostatnou akcí, jako spíše střípkem v mozaice toho, co dělá Technologické inovační centrum pro podporu podnikání mladých lidí v celém Zlínském kraji. Centrum například provozuje klub Start-up 23, což je platforma sloužící pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen web www.startpodnikani.cz. Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti či obchodní společnosti.

  Součástí komplexní podpory začínajících podnikatelů je pak nabídka prostor pro podnikání v režimu podnikatelského inkubátoru, virtuálního inkubátoru či co-workingu.

  „Myslím, že takto ucelená nabídka pro rozjezd podnikání je poměrně unikátní. Navíc evidentně přináší výsledky. Jsme proto rádi, že i my můžeme být v tomto směru nápomocni,“ podotýká Jaroslav Toufar, ředitel Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje. Jeho členy jsou významní podnikatelé a statutární zástupci podnikatelských a vzdělávacích subjektů – ti všichni si kladou za cíl všestranně podporovat aktivity, které mají potenciál přispět k větší prosperitě regionu. V případě soutěže Můj první milion figuruje Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje jako partner od prvního ročníku.

  Hlavní partneři soutěže

  SYNOT  ICT Services, a.s.
  Nadace Synot
  Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje

  Další partneři

  Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest
  Allegro Group CZ, s.r.o.
  BLUE 88, s.r.o.
  ČSOB a.s.
  Junior Achievement Česká republika
  STEMICA a.s.
  Lakšmí s.r.o.
  Sběrné Suroviny UH, s.r.o.
  Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
  Startupedia s.r.o. – Startupjobs.cz
  Agentura pro ekonomický rozvoj Vsetínska, o.p.s.
  Podnikatelský inkubátor Kunovice – Panský Dvůr, s.r.o.
  Regionální podpůrný zdroj
  Industry Servis ZK

  Kontakt

  Mgr. Zuzana Drotárová
  manažerka soutěže

  E-mail: drotarova@ticzlin.cz
  Tel.: +420 739  570 792

  www.startpodnikani.cz, www.mujprvnimilion.cz

   

  Web pro začínající podnikatele – www.startpodnikani.cz

  Uvažuješ o vlastním podnikání? Chceě realizovat své nápady a využít svých dovednosti ve vlastním byznysu? Cílem tohoto webu je poskytnou začínajícím podnikatelům (a také zájemcům o podnikání) ucelený náhled na problematiku podnikání, ale také seznámit je s možnostmi podpory podnikání ve Zlínském kraji.
  Na našem webu najdeš informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti či obchodní společnosti. Naleznete zde také informace o možnostech financování podnikání, o podpoře podnikání a aktuálních nástrojích podpory ve Zlínském kraji a můžeš se nechat inspirovat příběhy úspěšných a klientů podnikatelského inkubátoru.


  loading